بررسی تطبیقی دو الگوی مجتمع های مسکونی (متعارف و بلندمرتبه) | بلندمرتبه سازی , مجتمع مسکونی , محیط مسکونی مطلوب

ورود به حساب دسترسی سریع

بررسی تطبیقی دو الگوی مجتمع های مسکونی (متعارف و بلندمرتبه)

به دنبال رشد فزاینده ی شهرنشینی در دهه‌های اخیر در ایران و به ویژه درشهر تهران، تأمین مسکن به یکی از مهم ترین مسایل کشور تبدیل شده است.
این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :
برای کسب درآمد اینجا کلیک کنید

به دنبال رشد فزاینده ی شهرنشینی در دهه‌های اخیر در ایران و به ویژه درشهر تهران، تأمین مسکن به یکی از مهم ترین مسایل کشور تبدیل شده است. در این راستا، تولید انبوه مسکن، به عنوان الگویی با مزایایی نظیر توجیهات فنی، اقتصادی و زمانی، مورد توجه جدی قرار گرفته و مجتمع‌های مسکونی را می‌توان تجلی کالبدی ایده ی انبوه‌سازی مسکن در شهرها دانست. نکته‌ای که در بررسی روند ایجاد مجتمع‌های مسکونی در ایران و خصوصاً شهر تهران مشاهده می‌گردد اینست که همواره از توجه به اصول و معیارهای شهرسازی در برنامه‌ریزی و طراحی غالب مجتمع‌های مسکونی کاسته شده و اینگونه مساکن از ایجاد "محیط مطلوب" مسکونی فاصله گرفته‌اند. تحقیق حاضر پس از تبیین روند ایجاد مجتمع‌های مسکونی در جهان، ایران و شهر تهران، به ابعاد و معیارهای برنامه‌ریزی و طراحی مجتمع‌های مسکونی پرداخته و برخی از این اصول را در دو نمونه از الگوهای متعارف و بلندمرتبه، بررسی تطبیقی می‌کند. در فرایند این بررسی، از نظرات ساکنان دو نمونه ی مورد مطالعه برای ارزیابی کمی و با کمک روش ارزیابی چند معیاری استفاده گردیده‌است. یافته‌های تحقیق نشان می‌دهد که در مجتمع مسکونی متعارف مطالعه شده، محیط مسکونی مطلوب تری نسبت به نمونه ی بلندمرتبه فراهم شده است. در فرایند امتیازدهی با کمک نظریات ساکنان، تراکم پایین و وجود فضای باز و سبز و اثرات آن بر کیفیت‌های کالبدی- فضایی محیط، باعث برتری امتیاز کلی نمونه ی متعارف نسبت به بلندمرتبه گردیده است. این مسأله، لزوم رعایت اصول و معیارهای شهرسازی در برنامه‌ریزی و طراحی مجتمع‌های مسکونی را روشن می‌نماید. در ساخت مجتمع‌های مسکونی، رعایت اصول شهرسازی و ایجاد فضایی مناسب برای زندگی و تأمین خدمات و تسهیلات برای ساکنان آنها می‌تواند فضاهای جدید را به محیط‌های مسکونی مطلوب تبدیل کند.

 

برای دانلود فایل کامل PDF مقاله ی "بررسی تطبیقی دو الگوی مجتمع های مسکونی (متعارف و بلندمرتبه)" نوشته ی دکتر محمدمهدی عزیزی و مهندس صارم ملک محمدنژاد؛ اینجا کلیک کنید.

 

 

رمز عبور فایل ها www.hamino.ir است.

دسته : معماری
ضوابط و استانداردهای طراحی فرهنگسرا ضوابط و استانداردهای طراحی فرهنگسرا
آجر و کاربرد آن در ساختمان آجر و کاربرد آن در ساختمان
معماری کلاسیک معماری کلاسیک
معماری بین النهرین معماری بین النهرین


نظری برای نمایش یافت نشد، شما اولین نظر را ارسال کنید !


  • نام کامل :
  • لطفا نام کامل تان را وارد نمایید
  • آدرس ایمیل :
  • لطفا یک آدرس ایمیل معتبر وارد نمایید
  • متن نظر :
  • لطفا نظرتان را فارسی تایپ کنید
  • سوال امنیتی :
  • مجموع دو عدد را در فیلد وارد نمایید
  •  
نماد اعتماد ملی
1